Ochotka
Szklarka
Rurecznik
Ochotka Jumbo
Lasonóg
Solowiec
Oczlik
Moina
Krewetka
Blackworm
Kiełż
Wrotka morska
Doniczkowiec
Rozwielitka


HodowlaHodowla i połów - żywy pokarm z pierwszej ręki


Szanowni Państwo! Nie chcemy Państwa zniechęcać informacją,
iż karmienie ryb żywym pokarmem to jedyna i najlepsza metoda osiągania sukcesów hodowlanych ,lecz niektórych gatunków ryb
o specjalnych wymaganiach żywieniowych nie doprowadzi się do
rozrodu bez stosowania karmy wyłącznie żywej. Dzięki rozwojowi produkcji pokarmów suchych oraz ich coraz szerszej gamie,
a także pojawieniu się pokarmów specjalnych, w znacznym
stopniu ułatwiających pielęgnację ryb (i nie tylko), domowy chów zwierząt stał się powszechny i lubiany. W rzadkich przypadkach udaje się karmić mieszkańców terrariów nawet pokarmami
z puszek. Jednakże karmienie ryb w akwariach żywym zooplanktonem winno być stosowane regularnie, by ich żywotność
i odporność na choroby były optymalne.

Ochotka średnia

Ochotka średnia (Chironomus spec.)

Popularność tego pokarmu, potocznie określanego jako czerwone larwy komarów, ma być może związek z jego ubarwieniem, kojarzącym się z barwą świeżego mięsa. Ten naturalny pokarm jest najczęściej kupowany w Europie, niezależnie od tego czy jest żywy, mrożony, względnie liofilizowany. Niektóre gatunki charakteryzują się dużą zawartością hemoglobiny. Zarówno ubarwienie, jak i stałe, wijące się ruchy zdecydowanie przykuwają uwagę ryb.

 

Opakowanie (ml)
45o
Temp. przech.
2 - 8oC
Trwałość
1 do 4 tyg.o
Sprzedaż
przez cały roko
Uwagi
trwałość zależna od sezonuo
i gatunku
Ochotka duża - Jumbo

Ochotka duża - Jumbo (Chironomus cf. plumosus)

Te duże, czerwone larwy, występują w podłożu większości europejskich jezior i stanowią jeden z najważniejszych składników pokarmowych fauny słodkowodnej, co sprawia, iż są stosowane jako przynęta wędkarska. Larwy te są pokarmem delikatesowym, nie tylko dla większych ryb ozdobnych i dla innych mieszkańców akwariów, jak żółwie czy raki, lecz nawet dla robakożernych ptaków.Opakowanie (ml)
90o
Temp. przech.
2 - 8oC
Trwałość
ok. 10 dnio
Sprzedaż
uzależniona sezonowoo
Uwagi
doskonała przynętao
wędkarska
Wodzień

Wodzień (Chaoborus flavicans)

Wodzienie, nazywane też szklarkami, a należące do rodzaju Chaoborus stanowią najwartościowszy pokarm dla ryb akwariowych, zalecany zarówno przez hodowców, jak i doświadczonych miłośników ryb. W naszej ofercie posiadamy wyłącznie larwy gatunku Chaoborus flavicans, charakteryzujące się małymi rozmiarami, a występujące i odławiane głównie w czystych i głębokich jeziorach. Larwy te to mali drapieżcy odżywiający się drobnymi zwierzętami planktonowymi. Zawierają duże ilości protein i nienasyconych kwasów tłuszczowych, które stymulują ryby do rozrodu.

 

Opakowanie (ml)
45o
Temp. przech.
2 - 8oC
Trwałość
1 do 6 tyg.o
Sprzedaż
przez cały roko
Uwagi
trwałość zależna od sezonu,o
latem znacznie zmniejszona c
Rozwielitka

Rozwielitka (Daphnia pulex)

Rozwielitki stanowię główny element zooplanktonu europejskich, stojących zbiorników wodnych. Gdy akwaryści przekonali się o konieczności podawania rybom żywego pokarmu, pozyskiwanie rozwielitek stało się niemal przygodą, wiążącą się na dodatek z przebywaniem w naturze, co niewątpliwie pozytywnie wpływało na samopoczucie samego akwarysty. Ulegając archaicznemu czarowi łowiectwa i zbieractwa, całe generacje akwarystów, nie szczędząc czasu, obwieszone różnymi przyborami penetrowały okoliczne wody, by nałowić zooplanktonu na karmę dla swych ryb. Tak jak autor tych słów, wielu starszych akwarystów pamięta może siatki, wykonane samodzielnie z nylonowych pończoch matki, którymi odławiali rozwielitki. Duże zapotrzebowanie na te, raczej ubogie w element odżywcze, zwierzęta planktonowe sprawiło, iż dopiero po długich rozważaniach zdecydowaliśmy się podjąć hodowlę i sprzedaż rozwielitek, zwłaszcza iż czas ich życia jest krótki oraz że są bardzo podatne na zmiany pogody.

 

Opakowanie (ml)
90o
Temp. przech.
5 - 15oC
Trwałość
ok. 7 dnio
Sprzedaż
przez cały roko
z własnej hodowli
Uwagi
trwałość niepewna w okresieo
letnim i burzowym
Oczlik

Oczlik (Cyclop spec.)

Oczliki mają duże znaczenie odżywcze dla dziko żyjących ryb umiarkowanej strefy klimatycznej. Ich larwy są dla narybku wielu gatunków ryb, żerujących w wodach stojących lub lekko płynących, podstawowym i niezastąpionym pierwszym pokarmem. Oczliki, z uwagi na dużą zawartość protein, tłuszczy i karotenoidów, ewidentnie stymulują wzrost ryb. Ponieważ oczliki żywią się glonami, są dla ryb niejako wtórnym pokarmem roślinnym, co z pewnością nie jest bez znaczenia.

 

Opakowanie (ml)
90o
Temp. przech.
5 - 8oC
Trwałość
ok. 7 dnio
Sprzedaż
tylko w miesiącacho
zimowych
Uwagi
poprzez zawartość białeko
i tłuszczów stymulują wzrost
Rurecznik

Rurecznik (Tubifex tubifex)

Te małe robaki przygotowujemy i pakujemy tak, by znacznie przedłużyć długość ich życia. Niemały wpływ na to ma ich staranne czyszczenie i płukanie, przez co zmniejsza się ryzyko zagrożenia chorobowego, odpada uciążliwa konieczność wymiany wody w akwarium oraz wyeliminowany zostaje do minimum nieprzyjemny zapach, z czego najbardziej zadowolone są panie domu i właściciele sklepów zoologicznych. Bogate w białko rureczniki są szczególnie chętnie zjadane przez sumiki. Robaki te jednak należy skarmiać w sposób umiarkowany, by nie dopuścić do zagnieżdżenia się ich na stałe w podłożu akwarium.

 

Opakowanie (ml)
45o
Temp. przech.
5 - 8oC
Trwałość
2 do 6 tyg.o
Sprzedaż
przez cały roko
z wyjątkiem powodzi
Uwagi
trwałość zależna od sezonu,o
wiosną zmniejszona
Doniczkowiec

Doniczkowiec (Enchytraeus albidus)

Te żyjące w ziemi robaki w znacznym stopniu poszerzają paletę pokarmową ryb akwariowych, bowiem zawierają tłuszcze i białko, których brak w organizmach planktonowych. Rozmnażanie wielu gatunków ryb sumowatych nierzadko udaje się tylko wtedy, gdy tarlaki po okresie głodówki karmione są doniczkowcami. Pokarm ten należy podawać z umiarem, 2 lub 3 razy w tygodniu, by nie dopuścić do otłuszczenia ryb.

 

Opakowanie (ml)
45o
Temp. przech.
2 - 8oC
Trwałość
2 do 4 tyg.o
Sprzedaż
przez cały roko
z własnej hodowli
Uwagi
wzmagają rozrodczośćo
Solowiec

Solowiec (Artemia franciscana)

Profesjonalna hodowla ryb akwariowych na całym świecie byłaby nie do pomyślenia bez larw solowców uzyskiwanych w inkubatorach. Dorosłe, głęboko zamrożone, osobniki dostarczane są do sklepów w dużych ilościach i znajdują szczególne zastosowanie w akwarystyce morskiej. My rozmnażamy solowce w szklarniach, by były dostępne przez cały rok w formie żywego pokarmu.


 

Opakowanie (ml)
45o
Temp. przech.
5 - 15oC
Trwałość
ok. 7 dnio
Sprzedaż
przez cały roko
z własnej hodowli
Uwagi
temperatura przechowywaniao
zależna od sezonu
Blackworm

Blackworm (Lumbriculus variegatus)

Lumbriculus variegatus (blisko spokrewniony z dżdżownicą) znany również pod trywialną nazwą „Kalifornia Blackworm” jest od dziesiątek lat najbardziej popularną karma dla akwarystyki słodkowodnej w USA oraz Australii. Swoją obecną pozycję zawdzięcza między innymi dość łatwej możliwości hodowli, wytrzymałości przy transporcie i przechowywaniu oraz wyśmienitym właściwościom odżywczym. Przede wszystkim jednak dzięki temu, że nawet u dość sytych ryb potrafi wywołać porywcze odruchy myśliwskie. Lumbriculusa hodujemy w zamkniętych pomieszczeniach karmiąc go wyłącznie miąższem z jabłek oraz mąką sojową. W ten oto sposób uzyskujemy wysokiej jakości zooplankton, który jest wolny od pasożytów, zanieczyszczeń środowiskowych i innych  zarazków chorobotwórczych. Dzięki wysokiej zawartości białka „wspiera” on rozwój narybku i ikry u płciowo dojrzałych zwierząt.

 

Opakowanie (ml)
90o
Temp. przech.
1 - 8oC
Trwałość
3 do 8 tyg.o
Sprzedaż
przez cały roko
z własnej hodowli
Uwagi
wyż wart. odżyw od Doniczkowca,o
ale bez ryzyka otłuszczenia ryb
Lasonóg

Lasonóg (Mysis spec.)

Krewetki morskie hodowane są w naszym gospodarstwie w wodzie o 12% zawartości soli po to, by przed skarmianiem mogły przeżyć parę dni w wodzie słodkiej. Są one ulubionym pokarmem koników morskich, a także ryb niektórych gatunków pochodzących bezpośrednio z odłowów w naturze. Dla ryb potrafiących uporać się z mierzącym do 40 mm smacznym kąskiem są one nie lada przysmakiem. W zamian za ten wysokowartościowy pokarm ryby ”odwdzięczają” się hodowcy dobrym zdrowiem i chęcią do rozrodu.

 

Opakowanie (ml)
90o
Temp. przech.
5 - 8oC
Trwałość
ok. 7 dnio
Sprzedaż
przez cały roko
z własnej hodowli
Uwagi
niezbędne głównieo
w akwarystyce morskiej
Rozwielitka słonowodna

Rozwielitka słonowodna (Moina salina)

Ten halofil występuje w salinach, limanach oraz małych słonych kałużach Morza Śródziemnego oraz Morza Czarnego i jest zdolna egzystować w zasolaniu pomiędzy 5-60 ‰. Najlepsze wyniki w hodowli Moina salina, otrzymujemy w wodzie morskiej o lekko podwyższonym zasoleniu przy 40‰. Zaskakujące jest to, że wskaźnik przeżywalności Moin, po bezpośrednim przełożeniu jej do wody słodkiej, po 3 godzinach wynosi około 50%. Ten drobny zooplankton hodujemy jednakże dla zastosowania w akwarystyce morskiej, oferując hurtownikom, hodowcom i hobbistom kolejny żywy pokarm, a zarazem stwarzając możliwość zaopatrzenia w naturalną karmę świeżo importowane zwierzęta słonowodne i inne wymagające specjalnego odżywiania.

 

Opakowanie (ml)
90o
Temp. przech.
5 - 8oC
Trwałość
ok. 10 dnio
Sprzedaż
przez cały roko
z własnej hodowli
Uwagi
pokarm dla "młodzieży"o
z wód słodkich i słonych
Kiełż morski

Kiełż morski (Gammarus oceanicus)

Aczkolwiek nazwa naukowa sugeruje inaczej, kiełż ten pozyskiwany u wybrzeży Francji może przetrwać w najbardziej nawet dla siebie ekstremalnych warunkach - nie powinny one jedynie ulegać zbyt gwałtownym zmianom. Kiełże te przetrzymywać można również w wodzie słodkiej, jednak w takim środowisku nie dochodzi do rozrodu. Skarmianie kiełży zaleca się tylko w gęsto zarybionych akwariach, gdyż chodzi o to, by wszystkie w możliwie krótkim czasie zostały zjedzone. Pozostałe przy życiu osobniki  mogą bowiem wyrządzić wiele szkód, np. w akwariach morskich obgryzają korale miękkie, a w słodkowodnych rośliny.

 

Opakowanie (ml)
90o
Temp. przech.
5 - 8oC
Trwałość
min. 10 dnio
Sprzedaż
przez cały roko
z własnej hodowli
Uwagi
pokarm dla większych zwierząto
z wód słodkich i słonych
Krewetka pływająca

Krewetka pływająca (Palaemon varians)

Krewetki pływające są bardzo tolerancyjne w stosunku do stężenia soli w wodzie i innych jej parametrów. Dorastają do 3,5cm długości i mogą przebywać zarówno w wodzie słonej jak i słodkiej. Krewetki te, mimo swej wielkości, nie wyrządzają żadnych zniszczeń w akwariach. Oferowane przez nas krewetki pochodzą wyłącznie z własnej hodowli, co całkowicie eliminuje groźbę obecności zarazków chorobotwórczych oraz pasożytów.

 

Opakowanie (ml)
90o
Temp. przech.
5 - 8oC
Trwałość
ok. 14 dnio
Sprzedaż
przez cały roko
z własnej hodowli
Uwagi
dla większych zwierząt morskicho
wyspecjalizowanych pokarmowo
Wrotka morska

Wrotka morska (Brachionus plicatilis)

Wrotki morskie nadają się na pokarm początkowy dla większości ryb słodkowodnych oraz większych larw innych, niższych zwierząt morskich. Ich hodowla jest łatwa; winna być prowadzona w wodzie słonej (powyżej 10% soli). Duże znaczenie ma podawanie im żywych glonów, gdyż gwarantują ich optymalną wartość odżywczą. Jeśli nie ma możliwości zdobycia dla nich żywych glonów, można do ich karmienia zastosować pokarm specjalny oferowany w internecie, ale musi być wzbogacony nienasyconymi kwasami tłuszczowymi.

 

Opakowanie (ml)
90o
Temp. przech.
5 - 8oC
Trwałość
ok. 14 dnio
Sprzedaż
przez cały roko
z własnej hodowli
Uwagi
pierwsza karma dla narybkuo
z wód słodkich i słonych